همه آنچه که میخواهید در مورد وندورلیست بدانید

دوشنبه, 20 شهریور 1396

منظور از وندورليست چيست؟

وندور (Vendor) : در زبان انگلیسی در زنجیره تأمین، به شرکت بازرگانی معتبر اطلاق می‌شود، که تأمین کننده کالا یا خدمات است.

برای خرید های سازمانی در بیشتر شرکت های صنعتی و پروژه های بزرگ که حجم خرید ها زیاد است کارفرما لیستی از تامین کنندگان تهیه می کند که از لحاظ برخی معیارها صلاحیت دارند و مراحل تاییدیه آن سازمان  را گذرانده اند و به اصطلاح به این لیست وندورلیست یا AVL   (Approved Vendor List) می گویند. اغلب شرکت های صنعتی با این مفهوم آشنایی دارند و ممکن است در برخی از وندورلیست ها نیز عضو باشند.

ديگر دليل تهيه اين فهرست ها نظارت بر خريد پيمانكاران نوع EPC از سوی شركت كارفرما می باشد، به اين صورت پيمانكار متعهد می گردد تنها از ميان فهرست تولیدکنندگان و تامین كنندگان كالا و خدمات مورد تائيد شركت كارفرما يا همان وندورليست خريد مورد نیاز قرارداد را انجام دهد.

در بازار صنعتی ایران نیز وندورلیست های مختلفی وجود دارد، مانند وندورلیست نفت و گاز پارس POGC))، فهرست بلند منابع دستگاه مرکزی نفت، وندورلیست ملی صنایع پتروشیمی (NIPC) ، هلدینگ خلیج فارس و ... . که برخی از آنها به صورت پويا در حال حذف و اضافه نمودن شركت ها بر اساس ارزيابی های مستمر می باشند، برخی دیگر سالانه اقدام به تنظيم و ويرايش وندورليست خود می كنند و برخی دیگر نیز در بازه های زمانی كوتاه تر يا بلندتر(حتي چند سال يكبار) و يا به ازای اجرای هر پروژه اقدام به تنظيم لیست سازندگان و تامین کنندگان مجاز می كنند. برای دانلود آخرین نسخه به روز رسانی شده هر یک از وندورلیست های نامبرده کلیک کنید.

ثبت نام در وندورليست به چه صورت است؟

قرار گرفتن در وندولیست ها به این موضوع بستگی دارد که شما در کدام حوزه فعالیت می کنید و چه کالا یا خدمتی را می خواهید در کدام بخش بازار عرضه کنید. مثلا ارائه خدمات تست های غیر مخرب (NDT) به شرکت هایی که در بخش بازار " تولید آهن و فولاد پایه" قرار دارند، مانند فولاد مبارکه اصفهان با ارائه این خدمات به شرکت هایی که در بخش بازار  " نفت و گاز" قرار دارند متفاوت است و به همین دلیل فرآیند قرار گرفتن در وندورلیست هر یک از این شرکت ها هم متفاوت می باشد.

در حالت کلی ورود به یک وندور لیست،  بستگی به سياست ها و راهبردهای شركت کارفرما دارد و اين روند در هر شركت متفاوت می باشد. اما در نهایت آیتم هایی که احراز صلاحیت وندور بر اساس آن ها سنجیده می شود کم و بیش یکسان و ثابت می باشند. بعنوان مثال در وندور لیست مجموعه نفت، تقریباً همه شرکت های زیر مجموعه، هنوز از فرم¬هایی که شرکت ملی نفت ایران سالها پیش به همین منظور طراحی کرده استفاده میگردد. و ملاک اصلی ارزیابی، موارد مطرح شده در فرم های مذکور است. اماروند انجام کار در هر شرکت متفاوت است. مثلاَ مرحله ثبت نام اوليه برخی از وندورليست ها به صورت آنلاين می باشد، برخی به صورت حضوری، برخی مكاتبه پستی با دبيرخانه و پيگيری اتوماسيونی و همچنين برخی از لیست سازندگان مجاز فاقد ثبت نام می باشند و AVL آنها تابع وندورليست ديگر می باشند.

در تمامی روندهای یاد شده، تامین کننده باید اطلاعات کاملی مانند (آگهی تاسیس ، لیست تجهیزات ، لیست قراردهای بزرگ ، رضایت نامه ها ، پر کردن فرم های وندورلیست و ... ) به کارفرما ارائه دهد. همچنین  می بایست امکانات و توانمندی مناسب را در مواردی که مدنظر کارفرماست داشته باشد که بیشتر در بازدیدهای حضوری توسط بازرسان کارفرما ارزیابی می شود، مانند تعداد کارکنان ، مساحت انبارها و کارخانه ، گواهینامه ها ، تاییدیه ها و استانداردها ، دستگاه ها و تجهیزات ، دیده شدن چارت سازمانی و ... . به هر یک از موارد ذکر شده در ارزیابی آنها نمره ای تعلق می گیرد که در پایان یک نمره نهایی به تامین کننده داده می شود که این نمره ملاک تائید و یا رد صلاحیت وی خواهد بود.

پس از تایید و ثبت نام نیز، کارفرمایان سیاستهای مختلفی برای آگاهی وندور از حضور خود در وندور لیست اتخاذ می کنند. در صنعت نفت برخی تهيه كنندگان وندورليست ها نسخه ویرایش شده آن را در اختیار عموم قرار میدهند و برخی دیگر تنها در ازای استعلام پیمانکاران نسبت به ارائه گواهی تایید به پیمانکار اقدام مینمایند. در این بین برخی دیگر با در اختیار گذاشتن کد ثبت نام به وندور وی را از قطعی شدن حضورش در لیست وندورهای مجاز مطلع میگردانند.  جهت کسب مشاوره در خصوص ثبت در وندورلیست های نفت و گاز کلیک کنید.

مزیت ورود به وندورليست چیست ؟

برخی گمان میکنند عضويت يك شركت در يك وندورليست به منزله خريد تضميني از آن شركت مي باشد. اما به هیچ وجه اینطور نیست. در اصل اين امر بستگي مستقيم دارد به ميزان رقابت بين شركت هاي داراي محصول مشابه موجود در آن وندورليست و در واقع عضويت در وندورليست ها به معني كانديد بودن براي حضور در مناقصات يا گزينه هايي مي باشد كه مسئول خريد از ميان آنها بهترين را انتخاب مي نمايد. به عبارت دیگر عضویت در وندور لیست، شرط لازم اما غیر کافی برای حضور در short list یک پروژه است.

مناقصات بزرگ شركت هاي کارفرما براي هر كالا، تعداد محدودي كانديد معتبر دارد كه عضو AVL مي باشند، بنابر اين عضويت در وندورليست ها به منزله كانديد بودن براي فروش كالا و خدمات به بزرگترين مشتريان صنعت مي باشد كه حجم خريد بسیار بالایی دارند. 

از سایر مزایای قرار گرفتن در وندورلیست های صنعتی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. امکان افزایش سود به شکل قابل توجه (زیرا شرکت های بزرگ و پروژه های عظیم نیاز به وندرولیست دارند)
  2. شرکت در مناقصات به شکل خودکار
  3. رفع موانع برای همکاری با شرکت های بزرگ و پروژه های سنگین
  4. افزایش اعتبار و افتخارات سازمان

فهرست بلند وزارت نفت چیست؟

فهرست منابع وزارت نفت (وندور لیست وزارتی) از تاریخ 1 شهریور 95 پس از انجام مراحل قانونی از سوی دستگاه مرکزی وزارت نفت به منظور یکپارچه سازی وندور لیست های زیر مجموعه نفت و یکسان سازی استانداردهای ارزیابی به تبعیت از اصول دولت الکترونیک شکل گرفته و در دسترس شرکت‌های تابعه وزارت نفت قرار گرفته است. این فهرست بصورت مستمر در حال بروز رسانی است.

با وجود اینکه بخشنامه مورخ 21 آذرماه  95 وزیر محترم نفت به شماره 437057-20/2 کلیه شرکت‌های اصلی و تابعه وزارت نفت را موظف می‌سازد در تمامی سطوح معامله از فهرست منابع وزارت استفاده نمایند، اما در عمل هنوز شاهد آن هستیم که بسیاری از شرکتهای زیر مجموعه به این موج نپیوسته اند و پیش بینی می شود این روند حتی در صورت عملیاتی شدن زمان بر خواهد بود.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر برگرفته از وبسایت وندورلیست و دوتاک

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021