مسئولیت اجتماعی شرکت ها و جام جهانی فوتبال 2018!

شنبه, 26 خرداد 1397

مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست؟

مسئولیت اجتماعی شرکتی (Corporate Social Responsibility) مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در پیوند با مسئولیت شرکت در برابر جامعه، انسان‌ها، و محیطی است که شرکت در آن فعالیت می‌کند و این مسئولیت از جستارهای اقتصادی و مالی فراتر می‌رود و شامل فعالیت‌هایی است که فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون بایسته می‌دارد.

سازمان ‌ها در مقابل جامعه  ای که در آن فعالیت می کنند مسئول هستند؛ چرا که از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می کنند. بر خلاف نگاه سنتی به مدیریت و کسب و کار، سازمان ‌ها دیگر فقط در مقابل سهامدارانشان مسئول نیستند و نباید فقط به افزایش سود کوتاه مدت سهامداران خود بیاندیشند. بدین ترتیب انتظار می رود سازمان ‌ها که در ارتباط با ذینفعان دیگری نیز هستند، خواسته های مشروع آن‌ها را هم مورد لحاظ قرار دهند.

در هر کسب و کاری و از جمله شرکت‌هایی که برای تولید ثروت و کسب و کار ایجاد شده‌اند باید صد در صد مسئولیت تمام کارهای خود که جنبه اجتماعی دارند را به عهده بگیرند. این مسئولیت در کسب و کار معمولی بر عهده صاحب آن و در شرکت‌ها بر عهده هیئت مدیره و مدیر عامل آن شرکت است.

در شرکتهای حوزه نفت و انرژی، عمل به مسئولیت اجتماعی بیشتر در ارتباط با صرفه جویی در مصرف انرژی، حفظ منابع انرژی و حفظ محیط زیست، در کنار امور خیریه و خیرخواهانه نمود پیدا می کند. بعنوان مثال همانطور که بارها دیده و شنیده اید، شرکت سوتر از کمپین سه شنبه های بدون خودرو حمایت نموده و دیگران را نیز به این کمپین دعوت می کند.

مزایای پایبندی به مسئولیت اجتماعی

 • شناخته شدن به‌عنوان کسب‌و‌کاری مسئول؛
 • شهرت خوب موجب می‌شود تا استخدام کارکنان آسان‌تر باشد؛
 • برای انگیزه دادن به کارمندان و افزاش بهره‌وری آنها مفید خواهد بود؛
 • CSR موجب اطمینان از پیروی از الزامات قانونی می‌شود؛
 • کاهش هزینه ‌ها
 • فعالیت‌هایی مانند مشارکت در جامعه‌ فرصت‌های ایده‌آلی را برای ایجاد پوشش خبری مثبت برای کسب‌و‌کار شما فراهم می‌کنند؛
 • ایجاد روابط خوب با مقامات محلی موجب آسان‌تر شدن انجام کسب‌و‌کار می‌شود؛
 • توجه به تأثیرات گسترده‌تر کسب‌و‌کار شما، فرصت‌هایی برای ایجاد محصولات و خدمات جدید فراهم می‌کند؛
 • CSR می‌تواند شما را رقابتی‌تر کند و خطر آسیب ناگهانی به اعتبار (و فروش) شما را کاهش دهد؛
 • موجب دسترسی راحت‌تر به منابع مالی می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران برای حمایت مالی از کسب‌و‌کاری خوشنام و معتبر تمایل بیشتری دارند.

استفاده از تبلیغات و علنی کردن فعالیت‌ها می‌تواند بخش مهمی از استفاده از CSR برای جذب قراردادها و مشتریان بیشتر باشد. مردم ترجیح می‌دهند از کسب‌و‌کارهایی خرید کنند که به آنها احترام می‌گذارند. CSR می‌تواند برای هدف قرار دادن شرکت‌های اخلاق‌مدار، عموم مردم و سازمان‌های غیرانتفاعی مؤثر باشد.

در عین حال باید CSR را بخشی از فرآیندی مستمر برای ایجاد ارزش بلند مدت بدانید. تمام کارهایی که انجام می‌دهید، باید به بهبود اعتبار شما و تشویق مشتریان و سایر ذینفعان به ادامه‌ی تعامل با شما کمک کند. برای نمونه، کسب‌و‌کاری که از کاغذهای بازیافت شده استفاده می‌کند، ولی از مشتریان خود سوء ‌استفاده می‌کند و جامعه را نادیده می‌گیرد، نکته‌ی اصلی را متوجه نشده است.

جام جهانی فوتبال 2018 فرصتی برای عمل به مسئولیت اجتماعی

حتماً دیده اید که همه آگهی های تلویزیونی از سس سالاد گرفته تا تلویزیون فلان، همه و همه این روزها حول محور فوتبال می چرخند و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که بعضی از این محصولات چه ارتباطی با فوتبال و هبجاناتش دارند که چنین تیزرهایی بعنوان آگهی ساخته اند؟ اما الآن که در مورد مسئولیت اجتماعی شرکتها بیشتر می دانیم، می دانیم که شاید علت سوار شدن برندها بر موج هیجانات فوتبال شاید فراتر از تبلیغات مناسبتی بعضاً بی ربط با محصول باشد. بسیاری از  شرکتهای نفتی بزرگ و معتبر در سرتاسر دنیا نیز در غالب عمل به مسئولیت اجتماعی، حمایت خود را از تیم ملی کشورشان اعلام کرده اند.

واضح است که در رویدادهای اینچنینی که احساسات همه مردم درگیر آن است و در شرایطی که برندهای بین المللی حتی در عرصه ورزش تیم ملی فوتبال کشورمان را تنها گذاشته اند و به بهانه تحریم، از فروش کفش و لباس ورزشی به اعضا این تیم خودداری کرده اند، حمایت هرچه بیشتر برندهای معتبر داخلی از تیم ملی علاوه بر جنبه های فوتبال دوستی و وطن پرستی، در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی نیز مفید و موثر خواهد بود. چرا که اولین دستاورد موفقیتهای این تیم شادی و سربلندی همه مردم ایران است که ذینفعان اصلی این بازی نیز هستند.

شرکت شما در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی خود چه اقدامی برای حمایت از تیم ملی ایران در این رویداد بخصوص - جام جهانی 2018 - برداشته است؟

 • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021