مشکلات و موانع پیش روی کالاهای ساخت داخل

شنبه, 18 فروردين 1397

کسانی که در صنعت نفت و گاز فعال بوده و به نوعی درگیر خرید یا فروش تجهیزات مربوط به پروژه های نفت و گاز هستند کم و بیش زمزمه های حمایت از تولید ملی و استفاده از تجهیزات داخل در پروژه ها را حتی مدتها پیش از مطرح شدن آن در عرصه ملی شنیده اند. چه بسیار فروشندگان یا نمایندگان برندهای خارجی که به همین بهانه از لیست شرکت کنندگان مجاز در بخش خرید یک پروژه حذف شده اند و چه بسیار تولید کنندگانی که علی رغم صرف هزینه های بسیار در تهیه کارگاه و انتقال دانش فنی به ایران هنوز هم در هیچ پروژه ای شرکت داده نشده اند و هنوز هم خریدار بیم دارد از اینکه مسئولیت خرید کالای ساخت داخل را بپذیرد.

اما علت چیست؟ حلقه مفقوده عدم موفقیت فروش کالای ساخت داخل در حوزه تجهیزات صنعت نفت و انرژی کجاست؟

تا جاییکه مربوط به تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز  می شود می توانیم بگوییم که کالاها از منظر میزان حساسیت و دقت و امنیت در استفاده به چند دسته تقسیم می شوند:

اول کالاهایی با تکنولوژی بسیار بالا که هزینه تولید این دست کالاها در داخل ایران به دلیل لزوم انتقال تکنولوژی بسیار بسیار بالاست و سازندگان ایرانی در این حوزه محدود به سرهم بندی (Integration) کالا و یا پکیج های مربوط به آن می شوند. مثل پکیجهای میترینگ یا آنالایزر. عملاً، تنها مهندسی این فرآیند در داخل انجام خواهد شد. در نهایت نیز محصول یا پکیج نهایی به دلیل شرایط تحریم از اخذ استانداردهای بین المللی محروم می ماند و خریدار در مواردی که حساسیت پروژه بالاست –که در صنایع مربوط به انرژی در اکثر مواقع اینچنین است- ترجیح می دهد از محصول یا سیستمی استفاده کند که آزمایشات و استانداردهای بین المللی مربوطه را پشت سر گذاشته باشد.

دسته دوم مربوط به کالاهایی است که پیچیدگی خیلی کمی دارند و تولید آنها نیاز به دانش فنی بخصوص یا تکنولوژی خاصی ندارد. در این شرایط نیز تولید کننده از هر طرف که محاسبه می کند تولید چنین کالایی در کشور چین – با در نظر گرفتن تمام هزینه های مربوط به واردات و حمل و نقل کالا- به صرفه تر از تولید وطنی آن است! لذا تولید کننده داخلی این نوع کالاها نیز ترجیح می دهد فقط به انجام بسته بندی و درج لوگوی سازمان خود روی محصول اکتفا کند که این هم در نهایت کمک شایانی به حمایت از کالای ساخت داخل و اشتغال زایی و سایر تبعات آن نخواهد کرد.

اما مشکلات مربوط به استفاده از کالای ساخت داخل در صنعت نفت و گاز به همینجا ختم نمی شود.

یکی از مشکلاتی که باز هم شرکتهای فعال در حوزه نفت و گاز با آن دست و پنجه نرم می کنند بحث ثبت در وندور لیست هاست. سازندگان داخلی برای تایید صلاحیت و به ثبت رساندن نام کالای خود در فهرست کالاهای مجاز لیست بلند مرکزی باید هفت خوان رستم را پشت سر بگذارند و در نهایت هم اکثراً به دلیل عدم ارائه مدارک کافی حتی پیش از بازدید از کارخانه شان رد صلاحیت می شوند. این در حالیست که بررسی صلاحیت سازندگان خارجی یا نمایندگان آنها نیز به بهانه اولویت بررسی سازندگان داخلی مدتها به تعویق می افتد.

در مواقعی نیز دیده شده که شرکت ها حتی پس از تایید صلاحیت و ثبت در وندور لیست بعنوان سازنده داخلی، به رسمیت شناخته نمی شوند و امکان حضور در نمایشگاههای تجهیزات ساخت داخل و یا اختصاص فضای ریالی بعنوان تولید کننده در نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ایران را پیدا نمی کنند.

موانع و مشکلات استفاده از تجهیزات ساخت داخل و عدم اعتماد به اینگونه کالاها بسیار بسیار بیشتر از مواردی است که به آنها پرداخته شد. همچنین مشکلاتی که سازندگان و تامین کنندگان کالاها اخیراً با آنها روبرو شده اند نیز کم نیست. اما چه کسی چه قدم موثری باید بردارد تا مشکلات و موانع از سر راه برداشته شوند و هدف اصلی و والای این طرح قابل دستیابی باشد؟

شما همراه گرامی در مقام کسی که قطعاً خود و یا سازمانتان دستخوش تحولاتی که این طرح در صنعت نفت و گاز بوجود آورده شده اید چه موانع دیگری را می شناسید و برای برطرف کردن آن چه راهکاری را ارائه می دهید؟
منتظر شنیدن نظرات شما از طریق فرم تماس با ما در وبسایت و یا صفحه اینستاگرام و تلگرام سوتر هستیم.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021