پمپ بنزین هم اینترنتی شد!

یکشنبه, 20 اسفند 1396

پس از فراگیر شدن سفارش تاکسی و غذا و ... با استفاده از اپلیکیشنهای اینترنتی، حالا نوبت به سفارش پمپ بنزین اینترنتی رسیده است!

همانطور که شاید خیلی از شما دیده باشید روز دوشنبه 14 اسفند 96 در خبرها آمده بود که با حضور معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شهردار منطقه ۲ تهران از اپلیکیشن درخواست سوخت پیدو (Pido) رونمایی شد. به همین بهانه بر آن شدیم تا مقاله این هفته را به معرفی این خدمات جدید اختصاص دهیم. خدماتی که به نظر می رسد به زودی موجب کاهش صف های طولانی بنزین خواهد شد.

بعد از کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و هند، ایران پنجمین کشوری است که به خودروهای سوخت رسان سیار مجهز شده و این مدل کسب و کار اینترنتی برای اولین بار است که در خاورمیانه اجرا می شود.

پیدو چیست؟

در برف سنگینی که حدود یک ماه پیش در تهران بارید از شرکت مجری طرح سوخت رسانی سیار درخواست شد استفاده از خودروهای سوخت رسان سیار را عملیاتی کنند و این شرکت موفق شد طی یک روز به ۳۰۰۰ خودرو سوخت رسانی کند. این موضوع نشان داد این خودروها در شرایط بحران می‌توانند کمک کنند.

پس از آن شهروندان منطقه دو تهران نخستین مشتریان پمپ‌های بنزین سیار بودند اما از بهار ۹۷ تمام شهروندان تهرانی می‌توانند از پمپ بنزین اینترنتی استفاده کنند.کافی است راننده‌ها با یک اپلیکیشن به نام پیدو، درخواست پمپ‌بنزین سیار بدهند و کامیون‌های سوخت‌رسان که ظرفیت انتقال هزار لیتر بنزین را دارند، به مکان توقف راننده مراجعه کرده و سوخت را به او برسانند.

درحال حاضر تعداد کامیون‌های سوخت‌رسان که ظرفیت انتقال هزار لیتر بنزین را دارند، در فاز اول ۵۰ دستگاه بوده اما تا اواسط بهار تعداد آنها به ۳۰۰ دستگاه افزایش می‌یابد.

اپلیکیشن پیدو دارای دو نرم‌افزار برای کاربر و سوخت‌رسان است؛ درصورتی که کاربر درخواست خود را از طریق اینترنت اعلام کند، نزدیک‌ترین ماشین سوخت‌رسان می‌تواند به آن پاسخ دهد و پس از این‌که قیمت و مسافت آن مشخص شد، کاربر نیز می‌توانند دکمه تأیید یا انصراف را انتخاب کند. متقاضیان می‌تواند این اپلیکیشن را از بازار یا سیب اپ‌ دانلود کنند. طرح توزیع سوخت به صورت اینترنتی تأییدیه اداره بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست (HSE) وزارت نفت را گرفته است و کامیون‌های آن براساس استانداردهای NSPA ساخته شده و آن‌گونه که مدیران این استارت‌آپ می‌گویند، اجرای این طرح مشکلی از نظر ایمنی ایجاد نمی‌کند.

این نرم‌افزار طی چهار سال گذشته با ساخت چهار نسل خودروی سوخت رسان در ایران ایجاد شد. آخرین نسل خودرو در آبان ماه مجوز گرفت.

نقش سوخت رسانی سیار در کاهش ترافیک و آلودگی هوا

تعداد پمپ‌بنزین‌های تهران کافی نیست. درحالی که طبق استانداردهای جهانی متوسط سطح دسترسی به پمپ‌بنزین باید یک کیلومتر باشد، اما طبق گفته‌های مدیر اجرایی طرح توزیع سوخت با سفارش اینترنتی درحال حاضر برای رسیدن به یک پمپ‌بنزین در تهران باید ۶ الی ۷ کیلومتر مسافت را طی کند. این جدای از زمانی است که صرف سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها می‌شود. به گفته او، طبق بررسی‌ای که با همکاری سازمان محیط‌زیست صورت گرفته، اکسیژنی که در رفت‌وآمد خودروها می‌سوزد، حجم بسیار بالایی است. به‌طوری که اگر یک پمپ‌بنزین برای کاهش ترددها زده شود، اکسیژنی که حفظ می‌شود، معادل احداث یک هکتار جنگل است. این البته جدای از منواکسیدکربنی است که دیگر تولید نمی‌شود.

همانطور که فرقه‌دانی، رییس هیات مدیره شرکت مجری طرح سوخت‌رسانی سیار، در مراسم افتتاح رسمی خودروهای سوخت‌رسان سیار و نرم‌افزار درخواست سوخت آنلاینP2 اظهار کرد: این نرم‌افزار باعث می‌شود به جای این‌که ۴۰ خودرو به سمت پمپ بنزین حرکت کنند یک خودرو به سمت ۴۰ خودرو برود و سوخت‌رسانی صورت بگیرد!

چرا این طرح در منطقه ۲ تهران آزمایش شد؟

منطقه ۲ تهران که تراکم جمعیتش به ۶۹۰ هزار نفر رسیده و روزانه ۱۳۰ هزار مسافر دارد، تنها ۵ الی ۶ پمپ‌بنزین دارد. درحالی که در حالت عادی در چنین منطقه‌ای با چنین تراکم جمعیت و وسعتی حداقل به ۱۲ الی ۱۵ پمپ‌بنزین نیاز است. البته اگر قرار باشد طبق استانداردهای جهانی رفتار کنیم، بسیار بیشتر از اینها به جایگاه سوخت نیاز داریم، اما مشکلات متعددی که مهم‌ترین آن گران‌ بودن زمین است، شرایطی را پیش آورده که تعداد متقاضیان احداث پمپ‌بنزین به‌طور چشمگیری کاهش یابد. در حالیکه با توجه به وسعت و خودروهایی که در خیابان‌های تهران رفت‌وآمد می‌کنند، حداقل به ۲۰۰ الی ۲۵۰ پمپ‌بنزین دیگر نیاز داریم. در چنین شرایطی راه‌اندازی چنین اپلیکیشن‌هایی می‌تواند مشکلات بسیاری از مردم را حل کند.

تجارت سنتی علیه استارت‌آپ‌ها

گسترش کسب‌وکارهای اینترنتی و اپلیکیشن‌های آن در گوشی‌های هوشمند با اعتراض صنوف سنتی مواجه شده است. درحالی که تقاضای خریداران به دلیل سهولت و دسترسی سریع‌تر به خدمات این نوع کسب‌وکارها درحال افزایش است، برخی صنوف معتقدند؛ ظهور این مدل از کسب‌وکار موجب کاهش منافع آنان شده است. این اعتراض‌ها در شرایطی بیان می‌شود که تجربه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد استارت‌آپ‌ها در اقتصاد آن کشورها درحال رشد هستند و بسیاری از مصرف‌کنندگان با مراجعه به آنها خدمات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. حالا بعد از اعتراضاتی که علیه اسنپ، تپسی، دیوار و دیگر اپلیکیشن‌ها صورت گرفته، حالا نوبت به پیدو رسیده است. درحالی که اجرای فاز اول توزیع آنلاین سوخت ۱۵ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذار آن‌که اتفاقاً خصوصی هم هست، آب خورده است اما جعفرتباری، مدیر  اجرایی این طرح از سنگ‌اندازی‌های برخی از فعالان این صنف علیه مدرنیته سخن می‌گویند.

او با بیان این‌که ما هیچ انباری برای ذخیره سوخت‌ها نداریم و به صورت روزانه بنزین را از جایگاه‌ها دریافت می‌کنیم، ادامه داد: قرار نیست وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، بنزینی را در اختیار ما قرار دهند. طبق توافقات صورت‌گرفته ما بنزین را از پمپ‌بنزین‌ها خریداری می‌کنیم؛ بنابراین برخلاف تصور عموم ما به هیچ‌وجه تهدیدی برای جایگاه داران سنتی نیستیم و فعالیت ما منجر به رکود در کسب‌وکار آنها نمی‌شود.

فرقه‌دانی، رییس هیات مدیره شرکت مجری طرح سوخت‌رسانی سیار نیز با تاکید بر این‌که ماشین‌های سوخت رسان سیار رقیب جایگاه‌های سوخت نیستند، اظهار کرد: ماشین‌های سوخت رسان سیار سوخت مورد نیاز خود را از نزدیک‌ترین جایگاه سوخت تامین می‌کنند بنابراین ما رقیب جایگاه‌داران نیستیم، بلکه یک همکاری را با آنها آغاز کرده‌ایم.

هیچ ذینفعی از سوخت‌رسانی سیار ناراضی نیست

به گفته ی سیار وکیل‌زاده،  مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، هیچ کدام از ذینفعان از جمله وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد و مالکین جایگاه‌ها از این طرح ناراضی نیستند.

وی همچنین گفت: وزیر نفت حدود یک سال پیش گفت که تمایل دارد سطح رفاه مردم در بخش سوخت رسانی افزایش پیدا کند. او با بیان این‌که هر کاری برای نخستین بار مشکلات مربوط به خود را دارد، گفت: P۲ این مشکلات را یک به یک پشت سر گذاشته است.

برای خرید آنلاین بنزین چقدر باید پول بدهید

برخلاف تصور نیازی نیست که بهای بیشتری برای بنزین آنلاین پرداخت کنید. آن‌گونه که مجری اجرای این طرح می‌گوید: قیمت بنزین معمولی و سوپر به ترتیب لیتری ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان است و تنها هزینه حمل‌ونقل به آن افزوده می‌شود. او البته این نکته را هم اضافه کرد که هیچ قیمت مشخصی برای هزینه حمل وجود ندارد و همچون اپلیکیشن‌های دیگر حمل‌ونقل بهای پرداختی متقاضیان براساس زمان، میزان ترافیک و شرایط آب و هوایی تعیین می‌شود. البته قبل از این‌که سوخت‌رسانی صورت بگیرد به مصرف کننده اعلام می‌شود که هزینه حمل و نقل چقدر است و اگر مصرف کننده تایید کرد سوخت‌ رسانی صورت می‌گیرد.

فضا هنوز برای کار وجود دارد

فضا برای کار در سوخت‌رسانی اینترنتی همچنان وجود دارد. در همین رابطه «محمدرضا مظلومی» مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به رادیو جوان گفته بود که کلیه شرکت‌های توانمند که توانایی خدمات‌رسانی مشابه را دارند، می‌توانند برای اطلاع از شرایط و استانداردهای اولیه لازم با اداره روابط عمومی شرکت ملی نفت یا شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند. به گفته او، در راستای ایجاد رفاه بیشتر و دسترسی آسان‌تر آن دسته از دارندگان خودروهای بنزین‌سوز که تمایل به دریافت بنزین در محل زندگی یا کسب‌وکار خود را دارند، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مجوز شروع به فعالیت آن را در کلان‌شهر تهران در دستور کار خودش قرار داد و بعد از مدت‌ها بررسی همه‌جانبه ابعاد فنی و عملیاتی، خودروهای سوخت‌رسان سیار و تعیین استانداردهای اولیه براساس استانداردهای جهانی، روز گذشته نخستین سوخت‌گیری آزمایشی این دستگاه سوخت‌رسان در پارکینگ وزارت نفت انجام شد.

شهرهای شیراز، مشهد، اصفهان، اهواز و بندرعباس درخواست کرده‌اند که این نرم‌افزار بعد از تهران در این شهرها اجرا شود.

نظر شما چیست؟ آیا بعنوان یک شهروند ساکن تهران و یا سایر کلانشهرهای آلوده و پرترافیک حاضرید از پمپ بنزین اینترنتی استفاده کنید؟ لطفاً در نظر سنجی ای که ما در  کانال تلگرام سوتر با همین موضوع قرارداده ایم شرکت کنید و به ما بگویید که آیا از این اپلیکیشن استفاده خواهید کرد یا خیر.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر برگرفته از وبسایت راه پرداخت

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021