هدایت هدفمند ملاقات مشتریان در غرفه نمایشگاهی

شنبه, 12 اسفند 1396

حتماً به خاطر دارید که در مقاله قبلی از روشهای دعوت مخاطب به غرفه نمایشگاهی شما بر اساس نوع روابط با مشتری صحبت کردیم و تا حدی روشهای موجود را برشمردیم و از شما خواستیم با در نظر گرفتن امکانات سازمان خود روشهای خلاقانه تری به جزئیات این دعوت بیافزایید.

اما در این مقاله قصد داریم کمی دورتر برویم و ببینیم برای میهمانانی که به دعوت ما به بازدید از غرفه آمده اند چه تمهیداتی بیاندیشیم تا تمایل بیشتری به مصاحبت با ما داشته باشند.

در واقع حوزه های تاثیر گذار در روش نگهداشت مخاطب در غرفه بسیار متنوع هستند. پر رنگ ترین این حوزه ها شیوه ی برخورد، جلوه های بصری یا شنیداری غرفه و حفظ امنیت مخاطب هستند که همگی در نهایت سعی در ایجاد "حس خوب" برای بازدید کننده دارند. از مزایای برند سازی ایجاد حس خوب برای مشتری/ مخاطب پیش از این در مقاله ها صحبت کرده ایم. ما تنها تعدادی از روشهای ثابت شده ای که در بازدیدکننده "حس خوب" ایجاد میکنند را در این مقاله لیست می کنیم و مابقی روشها را مطابق قبل به تفکر خلاقانه خود شما می سپاریم.

1. حضور مدیران ارشد

بسیاری از مدیران سازمانها، نمایشگاهها را فضایی نمایشی تلقی میکنند و بر این باورند که حضور تمام وقتشان در غرفه لزومی نداشته و مانع از رسیدگی شان به مسائل مهمتر می شود. در صورتیکه این نهایت بی احترامی نسبت به اشخاصی است که به دعوت شما در غرفه تان حضور یافته اند. در نظر داشته باشید که وقت ایشان نیز لااقل به اندازه وقت شما ارزشمند است. ضمن اینکه بخصوص در صنعت نفت و گاز، بسیاری از مذاکرات می بایست با مدیران ارشد شرکت انجام شود و نه با کارشناسان. پس از اینکه کارشناسان شرکت ها نهایت سعی خود را در فراخواندن مدعوین به خرج دادند و با رویی گشاده پذیرای حضور این افراد در غرفه شدند، نوبت به مدیران ارشد است که حضور ایشان را قدر نهاده و با ایشان به مذاکره بپردازند.

2. غرفه آرایی

شاید بعداً در مقاله ای مفصل تر به ذکر ریزه کاریهایی که باید در غرفه سازی رعایت شوند بپردازیم. اما در اینجا به اشاره به این نکته بسنده میکنیم که در غرفه می بایست حتماً فضایی برای استراحت و پذیرایی از مراجعه کنندگان در نظر گرفت. بالاخص اگر مشتریانی از نوع الف و ب – برای یادآوری به مقاله هفته گذشته مراجعه کنید- را هم دعوت کرده اید حتماً می بایست فضایی بعنوان VIP برای پذیرایی از ایشان در نظر بگیرید و صحیح اینست که این فضای VIP فضایی پوشیده شده باشد که هر رهگذری نتواند در جریان جزییات جلسات مختلفی که در غرفه برگذار میکنید قرار بگیرد.

3. محتوای قابل ارائه

حوزه محتوا حوزه بسیار گسترده ایست. در اینجا منظور از محتوا، جمیع امکانات تبلیغاتی ای است که شما در غرفه خود استفاده کرده اید تا بازدیدکننده طی مدتی که در آنجا سپری می کند اطلاعات کافی در مورد محصولات یا خدمات شما را دریافت کند. محتواهای ارائه شده به مخاطب نمی بایست بیش از حد زیاد باشد و به مخاطب هجوم آورده و وی را محصور کند. ازدیاد محتوا باعث دلزدگی بازدیدکننده میگردد. بهتر است در غرفه از بنرها یا ویدئو ها و فایلهای صوتی ای استفاده شود که صرفاً سرنخی به دست بازدید کننده می دهد و مابقی آن طی جلسه حضوری و یا از طریق کاتالوگ، CD یا فلش به وی تحویل شود تا در فرصتی دیگر با فراغ بال به مرور آن بپردازد.

4. پذیرایی و تقدیر

می دانیم که نمایشگاه بین اللمی نفت ایران از بزرگترین رویدادهایی است که در این حوزه در شهر تهران برگزار میگردد. مخاطبی که به بازدید غرفه شما آمده حتماً برای رسیدن به نمایشگاه ترافیک زیادی را متحمل شده و احتمالاً راه طولانی ای در خود نمایشگاه پیموده و یا خواهد پیمود. پذیرایی مناسب از وی طی زمانی که در غرفه شما مشغول مذاکره است، در ایجاد "حس خوب" تاثیر بسزایی خواهد داشت.

همچنین خوب است که با در نظر گرفتن هدیه ای بعنوان یادگاری ضمن قدردانی از زحماتی که وی متحمل شده تا از غرفه شما بازدید کند، نام برند خود را نیز در ذهن وی تثبیت کنید. انتخاب هدیه مناسب مبحث بسیار پیچیده ایست که پیش از این در مورد آن صحبت کرده ایم. در صورت تمایل به یادآوری اینجا کلیک کنید.

باز هم تاکید میکنیم که موارد یاد شده تنها بخشی از مواردی است که برای نگهداشت مخاطب در غرفه باید بدانها توجه شود. همچنین تاکید میکنیم که لزومی ندارد همه این موارد برای تک تک کسانی که به غرفه شما مراجعه می کنند اجرا گردد. تشخیص مشتری بالفعل و بالقوه واقعی از بازدیدکنندگان گذری، هنری است که تنها غرفه داران حرفه ای به آن تسلط دارند!

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021