ماجرای نفتکش ایرانی سانچی

یکشنبه, 24 دی 1396

معرفی شرکت ملی نفتکش ایران

شرکت ملی نفت‌کش ایران  (National Iranian Tanker Company) از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران می‌باشد که در سال ۱۳۳۴ تأسیس و در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده است. این شرکت با در اختیار داشتن ۴۲ سوپرتانکر در حال حاضر بزرگترین شرکت نفت‌کش در جهان می‌باشد .این شرکت نفت خام ایران را به بازارهای صادراتی انتقال می‌دهد و همچنین در تجارت متقابل محموله‌های نفتی را برای برخی از ۱۵۰ رشته نفت در سراسر جهان، از جمله رویال داچ شل، توتال، آرامکو سعودی و شرکت‌های تولیدی نفت دولتی کویت و ابوظبی حمل می‌کند.

تانکرهای این شرکت تا کنون دو بار دچار حادثه شده اند. بار اول در اثر برخورد تانکر غول‌پیکر دریم ۲ متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران و کشتی ام‌اس‌سی الکساندرا متعلق به شرکت ام‌اس‌سی سوئیس در مرداد ۱۳۹۵  و اینبار برخورد نفت‌کش سانچی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران با کشتی فله‌بر سی‌اف کریستال با پرچم هنگ‌کنگ در دی ۱۳۹۶.

مشخصات  نفتکش سانچی

کشتی نفت‌کش یا تانکر نفت‌کش نوعی از کشتی‌های تجاری است که برای حمل و نقل نفت به صورت فله طراحی شده است. کشتی‌های نفت‌کش در دو نوع وجود دارند: تانکر نفت خام و تانکر فرآورده‌های نفتی. تانکرهای نفت خام مقادیر زیادی از نفت خام را از نقطه استخراج آن به پالایشگاه‌ها منتقل می‌کنند. تانکر فرآورده‌های نفتی که به طور کلی بسیار کوچکتر هستند، برای جابه‌جایی فراورده‌های نفتی از پالایشگاه تا نقاط نزدیک به بازارهای مصرف‌کننده طراحی شده‌اند.

نفتکش سانچی در رده بندی نفتکش ها از نوع سوئز مکس بوده که بین 120 تا 150 هزار تن ظرفیت دارند. این کشتی دارای 274 متر طول، 50 متر عرض، 23 متر ارتفاع و 14 مخزن حمل فرآورده نفتی است.

این نفتکش سال 2008 ساخته شده بود و تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش قرار داشت و با پرچم کشورهای مختلف تردد می‌کرد که آخرین پرچم این کشتی متعلق به کشور پاناما بود.معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: سال ٢٠٠٨ که این کشتی خریداری شده، از همان زمان، مسئولان هیچ‌گاه با پرچم ایران درنمی‌آورند و کشتی را بارها به شرکت‌های دیگر اجاره می‌دهند و به نظر ضرورتی نمی‌دیدند که این کشتی را ثبت پرچم ایران کنند؛ بااین‌حال مالکیت این کشتی شرکت ملی نفت‌کش ایران است.

به گفته او به نظر می‌رسد شرکت ملی نفت‌کش برای اینکه بتواند از تسهیلات تجاری استفاده کند، کشتی را تحت پرچم کشور پاناما ثبت می‌کند. البته در سال‌های دیگر، ثبت کشورهای دیگر نیز بوده؛ اما آخرین مرحله تا هنگام حادثه، کشتی با پرچم کشور پاناما بوده است. با این ‌حال این مقام مسئول تأکید می‌کند که این نفت‌کش حتی اگر با پرچم ایران نیز به فعالیت می‌پرداخت، مشکلی در دریافت تسهیلات تجاری نداشت.

در دنیا مرسوم است برخی کشورها، کشتی‌های خود را هم ثبت کشور خود می‌کنند و هم کشتی با ثبت پرچم کشورهای دیگر انجام می‌گیرد و حتی به خاطر برخی ملاحظات، برخی کشورها حتی دبل پرچم (دوملیتی) دارند.

ماجرای حادثه نفتکش سانچی

این نفتکش که حامل 136 هزار تن میعانات گازی پارس جنوبی برای شرکت هانوا توتال کره جنوبی بود تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران در تاریخ 25 آذر بندر عسلویه را به مقصد «دائسن» کره جنوبی ترک کرده و در روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه در مسیر کره جنوبی در دریای چین شرقی، ساعت هشت شب به وقت محلی بر اثر برخورد با یک کشتی باری فله بر چینی منفجر شده است. این اتفاق در 158 مایلی سواحل شرقی چین رخ داد. در این حادثه ۳۲ خدمه این نفتکش مفقود شدند که با پیدا شدن پیکر سه خدمه آن طی یک هفته پس از وقوع حادثه، سرنوشت ۲۹ نفر دیگر همچنان نامشخص بود. اما همه 21 سرنشین چینی تبارکشتی باربری کریستال که حامل بار غله از امریکا بود نجات یافته‌اند.

وضع سرنشینان این کشتی نفتکش ایرانی مهم‌ترین بخش حادثه بود چراکه این نفتکش دارای بیمه بوده و ریسک محموله هم از بندرگاه ایران به خریدار آن منتقل شده بود. چراکه شرکت هانوا توتال کره جنوبی محموله خود را به روش (FOB)  از ایران خریداری کرده بود و در این حالت وقتی فروشنده کالا را از روی نرده کشتی عبور داد، ریسک خود را خاتمه داده است. در این نرم بین‌المللی، هزینه حمل و بیمه با خریدار است.

بیمه مربوط به این محموله تحت پوشش بیمه‌ای کلوپ‌های بین‌المللی (P&I) و توسط یک شرکت کره‌ای انجام شده بود. برآورد شده که ارزش محموله بر اساس قیمت‌های کنونی نفت، ۶۰ میلیون دلار است. اما نفتکش ایرانی نیز بیمه داشت. بیمه‌ای که ظاهراً 20 درصد پوشش آن متعلق به یک شرکت بیمه ایرانی بود. در این باره معاون فنی شرکت سهامی بیمه البرز اعلام کرد که حداکثر تعهد این شرکت برای نفتکش حادثه دیده ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است.

متاسفانه این نفت‌کش در روز یکشنبه 24ام دیماه 1396 بطور کامل غرق شد و خبر فوت 29 خدمه باقیمانده آن نیز تایید شد...

برای اطلاع از اسامی خدمه نفتکش سانچی اخبار سوتر را از طریق صفحه اخبار و یا کانال تلگرام این شرکت دنبال کنید. همچنین گزارش تصویری از ماجرای آخرین سفر این نفتکش را در اینستاگرام سوتر ببینید.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021