ده نکته برای اجرای موفق یک کمپین تبلیغاتی در صنعت نفت و گاز

پنج شنبه, 04 آبان 1396

کمپین تبلیغات برنامه ریزی هماهنگ و منسجم در شاخه های مختلف تبلیغات به همراه اجرای آنها بصورت یک مجموعه مرتبط و با زمانبندی مشخص به منظور تاثیر گذاری بهتر و پیشبرد اهداف بازاریابی و فروش میباشد که گاهاً کلیه عملیات فوق به یک شرکت ارائه کننده خدمات تبلیغاتی و یا یک شخص دارای صلاحیت محول میشود تا با تشکیل یک تیم عملیاتی و بکارگیری متخصصان مختلف و استخدام رسانه ها و ابزارهای ارتباط جمعی و ... کمپین تبلیغاتی را برنامه ریزی و اجرا نماید. در بازارهای تخصصی مانند صنعت نفت و انرژی بهتر است که برنامه ریزی جدای از اجرا در نظر گرفته شده و در هر بخش از تجربیات تیم متخصص بهره برداری شود.

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن میباشد. لذا گام اول در انتخاب بهترین شیوه تبلیغاتی، انتخاب هدف می باشد. از جمله اهداف قابل اشاره برای فعالان صنعت نفت و گاز موارد زیر را می توان برشمرد:

 • حفظ مشتریان فعلی
 • جلب و جذب مشتریان رقبا به سوی کالای خودی
 • ایجاد دلیل برای خریدار که کالای تبلیغ شده را از دیگر کالاها تمیز داده و آن را دارای صفات ویژه بدانند.
 • خلق مشتریان جدید و تغییر الگوی مصرف آنان
 • تبلیغ و بیان موارد استفاده جدید از همان کالا
 • یادآوری به مشتریان قدیمی
 • تشویق خریداران به تکرار مراجعات و خرید بیشتر

و مواردی از این دست.

گام بعدی در تدوین کمپین، بررسی حوزه مخاطب است. سه ویژگی مهم و قابل بررسی مخاطبان هدف عبارتند از:

الف- موقعیت جغرافیایی و مکانی مخاطبان

ب- ویژگی ها و خصوصیات روحی و روانی مخاطبان

ج- عادتهای مخاطبان هدف در خواندن، شنیدن و دیدن

که می بایست بهنگام تدوین کمپین کاملاً در نظر گرفته شوند.

گام سوم بررسی انواع رسانه و انتخاب مناسبترین آنهاست. در این مرحله از تدوین استراتژی تبلیغات، با در نظر داشتن ویژگیهای مخاطبان هدف که در گام پیشین مورد بررسی قرار گرفت، انواع رسانه های مورد توجه مخاطب را شناسایی، و از میان آنان بهترین و اثربخش ترین را بر می گزینیم. برای این منظور ابتدا لیستی از انواع رسانه های موجود در دست داریم:

 1. رسانه های کتبی؛ شامل روزنامه ها ومجلات عمومی و تخصصی، بروشورها و تراکت ها، و در آخر کتابها
 2. رسانه های دیداری و شنیداری؛ شامل روزنامه و تلویزیون
 3. رسانه های محیطی؛ شامل بیلبوردها و تابلوهای LED در سطح شهر، ایستگاههای اتوبوس و مترو، و خود بدنه اتوبوسها (این مورد در رویکردهای صنعتی که مخاطب هدف متفاوت از عامه مردم است، بخصوص در زمانهای برگزاری رویدادها و نمایشگاهها کاربرد فراوانی دارد)
 4. رسانه های الکترونیک یا دیجیتال؛ شامل رادیو و تلوزیونهای ماهواره ای، SMS، انواع سایت های اینترنتی و ایمیل ها، شبکه های اجتماعی و ...

در این مرحله علاوه بر انتخاب رسانه مناسب، انتخاب پیام متناسب با رسانه انتخابی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و نقش بسیار موثری در اثر بخش کردن تبلیغ دارد که این خود وابسته به هدف تبلیغاتی است. یک پیام تبلیغاتی می تواند اطلاع دهنده، متقاعد کننده و یا یادآوری کننده باشد.

برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم باعث میشود تا از کوتاهترین و مناسبترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت. پس در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل: بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت. اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است، شرکتها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند، بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار میگیرد.

در نهایت می بایست فضای ارزیابی در رسانه انتخابی بررسی شود. اثر بخشی یک تبلیغ، متغیری است که میزان دستیابی به هدف را نمایان می سازد. از این روست که در انتخاب هدف به گونه ای عمل می کنیم که اهدافمان در نهایت قابل اندازه گیری باشند. همچنین در انتخاب کمپین تبلیغاتی می بایست به گونه ای عمل کنیم که در نهایت میزان استقبال از تبلیغات ما قابل اندازه گیری باشد.

در ادامه این متن به 10 دستورالعمل کاربردی اشاره شده که می تواند مدیران شرکت ها را به خوبی راهنمایی کند از آن رو که هزینه های مطلوبی را به کار اندازند و پاسخ مطلوبی بگیرند. این در حالی است که این مدیران بیش از دیگران می دانند چه بسیار هزینه های سنگینی که صرف فعالیت های تبلیغات می شود اما در عمل نتیجه سودمندی عاید نمی شود.

1- برنامه بازاریابی شما

هیچ چیز بیشتر از برنامه بازاریابی نمی تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را بشناسید. شما با خلق و دنبال کردن برنامه بازاریابی خود چیزهای بسیاری راجع به شرکت خود، رقیبان و اهداف بلندمدت خود می آموزید. دانستن اینکه چه نوع تبلیغاتی برای شما بهترین است بسیار ضروری به نظر می رسد.

2- ایجاد طرح عملیاتی

به محض داشتن طرح بازاریابی خود باید یک طرح عملیاتی اتخاذ کنید. این مدل به شما نشان می دهد چگونه افرادی که مستقل کار می کنند (حتی شرکت های تبلیغاتی) نقشه و طرح عملیاتی خود را اجرا می کنند. نقشه عملیاتی اطلاعات ضروری به شما می دهد که می توانید در اداره استراتژی تبلیغاتی خود از آن استفاده کنید.

3- بودجه تبلیغاتی خود را تعیین کنید

اینکه شما چگونه تبلیغ می کنید به بودجه تبلیغاتی شما بستگی دارد. شما نیاز دارید هزینه تبلیغاتی خود را درست و با استراتژی به کار برید. اول بدانید چه مقدار پول برای تبلیغات خرج خواهید کرد، آن گاه می توانید تصمیم عاقلانه ای بگیرید که چگونه آن را ایجاد کرده و در چه رسانه ای قرار دهید.

4- فرصت های سازگار با توان مالی خود را آشکار کنید

اداره کمپین تبلیغاتی شما به این معناست که شما باید خودتان مدیر رسانه خود باشید. شما باید بهترین جای تبلیغ خود و بهترین فرصت متناسب با بودجه خود را پیدا کنید. اگر شما به بودجه خیلی اندکی محدود هستید می توانید راه های فرعی بسیاری به جای تبلیغات با هزینه های بالا را پیدا کنید.

5- مخاطب و جامعه هدف خود را بشناسید

تبلیغات شما وقتی جامعه هدف خود را تحت تاثیر قرار ندهد موثر نخواهد بود. اول مخاطبان خود را بشناسید قبل از اینکه تبلیغ خود را خلق کنید.

6- در رسانه های مناسب تبلیغ کنید

شما باید قادر باشید از تمام رسانه ها و ابزارهای تبلیغاتی که در جهت منافع شماست، استفاده کنید. خرج کردن هزینه های بسیار توسط ای میل های تبلیغاتی در جایی که می توان هزینه تبلیغاتی را صرف تبلیغات چاپی کرد، مشتری های شما را به کمتر از تعدادی که می توانستید داشته باشید محدود می کند. به همه رسانه ها فکر کنید به جامعه هدف خود بیندیشید، به برنامه بازاریابی خود نگاهی بیندازید و نقش عملیاتی خود را ببینید سپس تصمیم بگیرید که چه رسانه ای برای تبلیغ و با توجه به هزینه شما بهترین است.

7- از کار کردن با افراد مستقل نهراسید

اگر نمی توانید از پس هزینه های آژانس های تبلیغاتی برآیید می توانید با طراحان مستقلی کار کنید. حرفه ای ها می دانند که چه چیزی یک تبلیغ خوب را می سازد. بسیاری از این طراحان مستقل در آژانس های مختلف کار کرده اند در نتیجه شما می توانید از تجربه آنها نیز استفاده کنید. همچنین اینگونه طراحان می تواند به شما کارهای کپی و مواد مرغوب و با قیمت مناسب بدهند.

8- ثبات مهم است

اگر شما تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات چاپی و کمپین های اینترنتی اجرا می کنید در آنها ثبات و یکدستی را حفظ کنید. یک گوینده و موسیقی واحد را برای تبلیغات خود به کار برید. در اقلام چاپی نیز باید از رنگ ها و فونت های مشخصی استفاده کنید. از یک شعار استفاده کنید، با این کار همه چیز را برای مشتری بالقوه خود مثل شعار، رنگ، فونت، گوینده و هر چیزی که به کمپین تبلیغاتی شما مربوط است تثبیت خواهید کرد.

9- دفعات تبلیغ

شما به تبلیغاتی نیاز دارید که تعداد دفعات تکرار بیشتری داشته باشد تا شانس اینکه مخاطبان بیشتری را جذب کنید بیشتر شود. دفعه اولی که تبلیغ خود را می فرستید باید به این فکر کنید که قرار است چند بار آن را بفرستید و بعدی ها چگونه باشند؟ قبل از شروع به عمل به این سوال ها جواب بدهید تا موفقیت شما افزایش یابد.

10- کتاب ها

زمانی که تمام اینها به کمک شما نمی آیند و هنوز شما سوالات زیادی دارید و با مشکلات زیادی مواجه هستید، کتاب های تخصصی و وبسایت های مرجع زیادی هستند که می توانند برای پیدا کردن مخاطب از آنها استفاده کنید. همچنین به دنبال عنوان هایی باشید که تازه انتشار یافته تا شما را در قله اطلاعات تبلیغات نگه دارد.

تا به اینجا در این مقاله گام های موثردر تدوین برنامه تبلیغاتی مناسب برای محصولات و یا خدمات یک شرکت را برشمردیم تا بتوانیم راه حلی که به نظر مناسب و سازگار با شرایط و امکانات محصول، شرکت، بازار، و مخاطب باشد را برگزینیم. اما نکته ای که باید همواره در نظر داشت، اینست که ما در محیطی پویا اقدام به بررسی چنین مسائلی مینماییم. پس شرط اصلی اثر بخش بودن شیوه های انتخابی اینست که نسبت به جمع آوری بازخورد مداوم همت کنیم و در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب و متناسب با اهداف تعیین شده مان، به بازبینی و باز تعریف این شیوه ها بپردازیم تا از صرف هزینه مازاد برای سازمان جلوگیری کنیم.

گروه سوتر بر پایه مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه نحوه تبلیغات تاثیر گذار به طور خاص در حوزه صنعت نفت و انرژی داشته است، هم اکنون آماده تدوین برنامه تبلیغاتی متناسب با اهداف مدیران ارشد برای شرکت ها می‌باشد. در صورت تمایل به استفاده از این خدمات با ما تماس بگیرید.

 • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021