چه نکاتی را می بایست به هنگام انتخاب سررسید مناسب در نظر گرفت؟

دوشنبه, 29 آبان 1396

روزهای پایانی هر سال شرکت ها ضمن آماده شدن برای استراحت حداقل یک هفته ای نوروزی،  سررسید های سال جدید را با افزودن لوگو و لت های گلاسه تبلیغاتی سفارشی کرده و آنها را به عنوان هدیه در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. هدیه دادن سررسید باعث می شود تا مشتریان در طول سال و با استفاده از آن، شرکت هدیه دهنده و برند وی را بصورت مکرر بیاد آورده و نام و نشان وی در ذهن آنها به شکلی موثر باقی بماند. اما چه نکاتی را می بایست به هنگام انتخاب سررسید مناسب در نظر گرفت؟ این پرسشی است که در این مقاله سعی کردیم به آن پاسخ دهیم.

اولین اصل در سفارش انتشار سررسیدهای تبلیغاتی در نظر گرفتن زمان است. همانطور که بسیاری از ما پیش از این تجربه کرده ایم، در روزهای پایانی هر سال، خیل عظیم سفارشات راهی چاپخانه ها وشرکتهای تبلیغاتی میگردد. همین امر باعث میشود که اکثر شرکت ها از تحویل دیر هنگام و یا کیفیت پایین سررسیدهای تحویل شده ناراضی هستند. در صورتیکه با سفارش به موقع خود با بسیاری از مشکلات ازجمله تحویل در دقیقه نود! و مشکلات رساندن به موقع آن به دست مخاطب روبرو نخواهید شد. ضمن اینکه شرکت تبلیغاتی و یا چاپخانه مربوطه صبر و حوصله بیشتری برای آماده سازی سفارش شما خواهند گذاشت و قطعاً کار با کیفیت بالاتری به دست شما خواهد رسید.

اما آیتم های مختلفی در انتخاب خود سررسید تاثیر گذارند که برای این منظور بهتر است ابتدا با اصلاحات انواع سررسیدها آشنا شویم و تفاوتهای آنها را بشناسیم.

1. قطع سررسید:

قطع اصطلاحی است که به ابعاد سررسید مورد نظر اشاره دارد. سررسید ها معمولا در ابعاد استاندارد تولید و عرضه می شوند. انتخاب قطع مورد نظر به سلیقه سفارش دهنده و نوع کاربرد مورد نظر برای سالنامه بستگی دارد. انواع قطع سررسید شامل:

 • سررسید وزیری: که به دلیل ابعاد بزرگ، این نوع سررسید جهت یادداشت امور روزانه مناسب و جادار است.
 • سررسید رقعی: این قطع نسبت به قطع وزیری کمی خوش دست تر بوده و حمل آن راحت تر اس.
 • سررسید اروپایی: سررسید اروپایی مشابه سررسید رقعی است اما کمی از عرض آن کاسته شده است. عرض کمتر باعث می شود که سالنامه اروپایی نسبت به رقعی شکیل تر و خوش دست تر به نظر آید.
 • سررسید خشتی : قطع خشتی یا مربعی هر نوع سررسیدی است که به شکل مربع تولید شود.
 • سررسید پالتویی: این نوع سالنامه به راحتی در جیب یا کیف جا می شود اما طبعا فضای زیادی برای یادداشت در اختیار کاربر خود قرار نمی دهد. سررسید پالتویی معمولا برای مشاهده تاریخ و یا نوشتن مطالب کوتاه کاربرد دارد.

2.کاغذ سررسید:

 • کاغذ تحریر سفید:کاغذ استفاده شده برای داخل سررسید در اکثر مواقع کاغذ تحریر 70 گرم سفید است.برخی از مشتریان برای سررسید اختصاصی خود کاغذ تحریر 80 گرم را سفارش می دهند که نسبت به کاغذ 70 گرم کمی ضخیم تر است.
 • کاغذ گلاسه: برخی از تولید کنندگان نیز برای تولید مدل های بسیار نفیس سررسید خود از کاغذ گلاسه 100 تا 135 گرم استفاده کرده و آن را با 4 رنگ چاپ می کنند.
 • کاغذ تحریر کرم: علاوه بر کاغذ تحریر سفید، از کاغذ تحریر با رنگ کرم نیز در تولید سررسید استفاده می شود. کاغذ کرم ظاهری نفیس به سررسید داده و آن را در نگاه استفاده کننده با ارزش تر جلوه خواهد داد.

3.جلد سررسید:

 • چرم مصنوعی
 • جیر
 • ترمو
 • گالینگوری
 • سلفون
 • چرم طبیعی

بهتر است با در نظر داشتن سلیقه و جایگاه مخاطب خود، نسبت به انتخاب یکی از جلدهای یاد شده اقدام کنید. همچنین در انتخاب خود مواردی مانند روشهای ممکن برای حک لوگوی خود روی جلد انتخاب شده را نیز در نظر داشته باشید.

4.صحافی سررسید:

 • سررسید های تولیدی عموما به 4 روش صحافی می شوند:
 • ته دوخت: صحافی ته دوخت با عنوان صحافی دوخت و چسب نیز معروف است. در این نوع صحافی، کاغذ های تشکیل دهنده سررسید در دسته های 8 یا 16 برگی تا شده و سپس در کنار هم دوخته می شوند.
 • فنر: در صحافی فنر ، کاغذ های تشکیل دهنده سررسید در کنار یکدیگر و از یک طرف پانچ شده و سپس یک فنر در محل پانچ قرار می گیرد.
 • چسب: در صحافی چسب ، کاغذهای تشکیل دهنده سررسید در کنار هم قرار داده شده و توسط چسب در کنار هم محکم می شوند
 • قفل کلاسوری: در این روش از قفل کلاسوری برای نگه داشتن کاغذ ها استفاده می شود. به این صورت که قفل کلاسوری بر روی جلد ( که معمولا از نوع مرغوب و به شکل ارگانایزر است ) نصب شده و سپس کاغذ های پانچ شده در آن قرار می گیرد.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، در انتخاب هر یک از موارد بالا، می بایست نوع و سلیقه مخاطب، میزان بودجه تعیین شده برای انتشار سررسید، تعداد تیراژ مورد نظر و مواردی ازین دست را در نظر داشت و با در نظر داشتن این موارد نسبت به انتخاب مناسبترین سررسید و سفارش گذاری آن در زمان مناسب اقدام کرد. اما برای بازاریابان حرفه ای که همیشه به فکر تاثیر گذاری ای فراتر از رقبای خود هستند، در نظر گرفتن موارد بالا به تنهایی کافی نبوده و راضی شان نخواهد کرد.

برای این دسته از دوستان و همکاران پیشنهاد ما رویکرد بازاریابی محتوایی است. حتماً دیده اید که بسیاری از سررسیدها علاوه بر اطلاعات و معرفی شرکت ارائه دهنده، اطلاعات مفیدی مرتبط با آن صنعت را نیز در اخیار دارنده سررسید قرار میدهند تا بعنوان مرجعی در آن زمینه بخصوص بکار آیند.

توجه داشته باشید که بازاریابی محتوایی یک کمپین موقت نیست. بلکه استراتژی بلندمدتی است که از آن برای جذب مخاطب، تبدیل کردن او به مشتری و حفظ مشتری استفاده می‌شود. فراموش نکنید که بدون داشتن ابزارهایی برای مدیریت محتوا، بازاریابی محتوایی موفقی نخواهید داشت. یکی از ابزارهای موثر و بلند مدت، سررسید محتوایی است.

پیشنهاد دیگر ما برای ماندگار شدن در ذهن مخاطبانتان، تهیه و ارائه هدیه ای درخور ایشان به رسم یادگار و به سنت دیرینه نوروز در کنار سررسید اهدایی است. برای انتخاب چنین هدیه ای نیز مواردی را باید در نظر گرفت که سعی میکنیم در مقاله ای دیگر به آن بپردازیم.

در نهایت، مطمئناً میدانید که در مناسبتهای مختلف، راهکارهای منحصر به فرد بسیاری میتوان برای ماندگاری در ذهن مخاطب پیاده سازی کرد. کافی است کمی جدی تر به بازاریابی و فروش در صنعتی که در آن فعالیم بپردازیم و زمان بیشتری برای شناخت مخاطب و شناخت ابزارهای بازاریابی صرف کنیم.

 • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021