بهترین کارکنان تیم فروش چه ویژگی هایی دارند؟

سه شنبه, 18 مهر 1396

تا به حال به این فکر کرده اید که بهترین کارکنان تیم فروش را چگونه باید انتخاب کرد؟ چه ویژگیهای فردی و تیمی لازم است تا کارکنان بخش فروش سازمان بیشترین اثربخشی را داشته باشند؟

در این مقاله می خواهیم به معرفی بارزترین خصوصیات فروشندگان موفق در سطح سازمانی بپردازیم. عواملی چون شخصیت، سن، پس زمینه کاری و مهارت های لازم عواملی هستند که می بایست به هنگام جذب نیروی فروش به تناسب نیاز سازمان در نظر گرفته شوند.

یکی از مهمترین ویژگی های افراد تیم فروش داشتن انگیزه است. البته می دانیم که هنر ایجادکردن انگیزه در کارکنان به عهده مدیران ارشد سازمان است. اما وجود افراد با انگیزه در بخش فروش تاثیر تلاش مدیران ارشد را آشکار خواهد کرد؛ و بالعکس در صورت بی انگیزه بودن افراد، مدیران نیز با وجود تلاشهای فراوان در ایجاد انگیزه چندان کاری از پیش نخواهند برد.

بهترین نیروهای فروش می بایست با داشتن انگیزه کافی بر روی اهداف واحد فروش متمرکز گردند.

بیش از داشتن انگیزه و هدف، انسانِ خوب بودن اصلی ترین معیار برای جذب نیرو، چه در واحد فروش و چه در دیگر واحدهای سازمان است. نیروهای فروشی که دارای بالاترین عملکرد در جهان هستند، متشکل از کسانیست که نه تنها به اهداف فروش خود می رسند و درآمد سودآور کسب می کنند، بلکه افراد، رهبران و هم تیمی های خوبی نیز هستند. لذا، قبل از استخدام یک نیرو در واحد فروش بهتر است علاوه بر پرسش در خصوص توانمندی های فروش وی، DNA فروش کاندیدا نیز بررسی شود. DNA فروش شامل شخصیت، ویژگی های روانی و مهارت های فردی یک فروشنده است. اکیداً توصیه می شود که از تست روانسنجی شخص ثالث استفاده کنید تا مطمئن شوید که رفتارهای یک نامزد مطابق با نیازهای نقش و فرهنگ شرکت است.

هنگام تشکیل یک تیم فروش باید ستاره هایی را پیدا کنید که با دیگر کارکنان همکاری بسیار خوبی دارند. یک فروشنده فوق ستاره که فردی سمی است می تواند راه خودش را برود، اما به عملکرد کلی تیم صدمه می زند و به طور بالقوه به خوشنامی یک شرکت آسیب می رساند. پس در نظر گرفتن اصول تیم محور در جذب کارکنان فروش بسیار موثر خواهد بود. افراد تیم فروش باید بتوانند با سایر اعضای تیم روابط خوبی برقرار کنند و بتوانند عملکرد هم تیمی های خود را بهتر کرده و الگوهای کاری استثنائی ای برای سایر کارکنان باشند.

نکته آخر اینکه: ایجاد یک تیم فروش در سطح بین المللی نیاز به استخدام و حفظ نیروهای توانمندی دارد که نه تنها در فروش عملکرد عالی ای دارند، بلکه هم تیمی هایی همدل و رهبران خوبی نیز هستند. این افراد یقین دارند که منافع شخصی آنها به بهبود کل تیم و شرکت گره خورده است.

شرکت سوتر به نمایندگی از کارفرمایان اقدام به برگزاری مصاحبه ها و اخذ آزمونهای تخصصی استخدامی از متقاضیان نموده و پس از آموزش شیوه بازاریابی و فروش حرفه ای در صنعت طی دوره زمانی مشخص توسط کارشناسان این شرکت به منتخبان، اقدام به استقرار تیم آموزش دیده در سازمان کارفرما می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021