چگونه از نمایشگاههای تخصصی بهره کافی ببریم؟

شنبه, 11 شهریور 1396

حضور در نمایشگاههای تخصصی همواره یکی از عوامل موثر در فرآیند توسعه کسب و کار شرکتهای فعال در زمینه نفت و گاز می باشد. در واقع نمایشگاهها فرصتی هستند برای معرفی توانمندیهای یک سازمان و نیز جمع آوری حجم گسترده ای از اطلاعات بازار به موازات تعامل مستقیم مخاطبان یک سازمان با مدیران و پرسنل آن سازمان.

لذا نحوه اجرای این دسته از فعالیتها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بسیاری از شرکتهایی که با صرف هزینه های گزاف هر ساله در نمایشگاهها حضور می یابند متاسفانه بهره کافی را از این فرصت طلایی نمی برند و این معضل تنها به دلیل رعایت نکردن اصولی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اجرای این اصول طبق ترتیبِ آورده شده تغییر چشمگیری در نتیجه حاصل از حضور در رخدادها در پی خواهد داشت.

اصل اول: هدف گذاری

هدف گذاری اصلی است که نه تنها به هنگام حضور در نمایشگاه، بلکه در هنگام اخذ هر تصمیم و یا برنامه ای، ضروری است. چنانچه سازمان هدف مشخصی از شرکت در نمایشگاه نفت و گاز نداشته باشد قطعاً نخواهد توانست پس از پایان دوره برگزاری نمایشگاه میزان اثربخشی آن را بسنجد. لذا اهداف باید به گونه ای طراحی شوند که قابل شمارش یا سنجش باشند.

متاسفانه در سالهای اخیر شاهد بودیم که اکثر شرکتهایی که بالاخص در نمایشگاههای نفت و گاز داخلی شرکت می کنند، هدف از حضور خود را تنها نمایش توان مالی و اعلام حضور و استمرار فعالیت شرکت علی رغم اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی کشور عنوان میکردند. در صورتیکه در کنار همین امر مهم، می توان بهره برداریهای سازنده تری نیز از این دوره طلایی چهار روزه نمود.

نمونه ای از اهدافی که می توانند در این خصوص تعریف شوند، در ادامه آورده شده که بسته به نوع و شرایط هر سازمان این هدف گذاریها متفاوت خواهند بود:

  • معرفی شرکت به مشتریان جدید
  • معرفی محصول جدید شرکت به مشتریان جدید و قدیمی
  • یادآوری شرکت و یا محصولات آن به مشتریان قبلی
  • جمع آوری اطلاعات بازار
  • شناسایی رقبا
  • آشنایی با تکنولوژیهای جدید در صنعت نفت و گاز
  • ...

گاهی نیز می توان تمامی اهداف نامبرده را بطور همزمان دنبال کرد که صد البته دستیابی به آنها پیش از هر چیز مستلزم برنامه ریزی دقیقی خواهد بود که طی تشریح اصل سوم به آن خواهیم پرداخت.

اصل دوم: تعیین بودجه

مشخصاً در سازمانها در ابتدای هر سال مالی بودجه ی واحدهای مختلف مشخص شده و به واحد مربوطه تخصیصی داده می شود. حال باید دید که چه مقدار از مبلغ بودجه اختصاص داده شده به واحد بازاریابی را می بایست صرف حضور در نمایشگاه پیش رو نماییم. باید در نظر داشت که نمایشگاههای متعددی سالانه در حوزه نفت و انرژی در شهرهای مختلف ایران و جهان برگزار می گردند. پس بهتر است تمام بودجه اختصاص داده شده به نمایشگاهها فقط صرف یک نمایشگاه نشود.

برای تخمین درست هزینه های نمایشگاه ابتدا لیستی از خدمات و امکانات مورد نیاز آن را تهیه نموده و نسبت به تخمین درست هزینه های تمام شده هر بخش از طریق پرس و جو اقدام می نماییم. رقم نهایی عموماً 15 الی 20 درصد بالاتر از میزان محاسبه شده در نظر گرفته می شود که هزینه های غیر قابل پیش بینی و یا پیش بینی نشده را نیز پوشش دهد.

اصل سوم: برنامه ریزی

باورش ساده نیست اما یک برنامه ریزی کامل و حساب شده خیلی راحت می تواند شما را به تمامی اهدافی که از شرکت در نمایشگاه دنبال می کردید برساند. اما برای اینکه یک برنامه درست کار کند، می بایست از چند هفته پیش از شروع نمایشگاه تا چند ماه پس از آن را پوشش دهد. محدود کردن برنامه ریزی فقط به چهار روز برگزاری نمایشگاه اثر بخشی آن را عملاًبه حداقل می رساند.

اینکه به تناسب اهدافمان به دنبال حضور کدام مخاطب در غرفه نمایشگاهیمان هستیم و چگونه و در چه زمانی نسبت به دعوت از مخاطبان خود اقدام کنیم، چه امکانات و شرایطی در محل غرفه برای بازدید کنندگان و بالاخص مدعوین ویژه خود در نظر داشته باشیم، چگونه امکانات و فرصت های موجود را شناسایی و ثبت کنیم که پس از اتمام نمایشگاه بتوانیم پیگیری-های موثر داشته باشیم، اینکه چگونه برای جمع آوری اطلاعات از سایر شرکت کنندگان و یا بازدید کنندگان اقدام کنیم، همه و همه نیاز به برنامه ریزیهای اصولی بلند مدت دارند که به هیچ وجه نباید از آن غافل شویم.

اصل چهارم: مشارکت دادن نیروهای کارآمد

همه ما میدانیم که کارکانان یک سازمان روحیات و توانمندیهای متفاوتی دارند. بکارگیری مناسب این توانمندیها در کنار هم در غرفه نمایشگاه تاثیر آن را دو چندان می کند. قطعاً نیاز ویژه ای به نیروهای توانمند در عرصه بازاریابی و فروش خواهیم داشت که بتوانیم مخاطب را مجاب به بازدید از غرفه بنماییم، اما نگهداشت مخاطب در غرفه از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و اینجاست که می توان توانمندی نیروهای مستقر در غرفه را محک زد. دانش فنی و آگاهی کامل از توانمندیها و امکانات شرکت از مهمترین ملزومات مجهز سازی نیروهای مستقر در غرفه است که در کنار استفاده از سایر ابزارها و رسانه های سمعی و بصری بکار گرفته شده در محل غرفه میتواند مثمر ثمر واقع شود. همچنین توانمندی نفرات مستقر در غرفه، با توانمندی نفراتی که بعنوان بازدید کننده از جانب این شرکت روانه بازدید از سایر غرفه ها می شوند متفاوت خواهد بود و با در نظر داشتن این تفاوتها می بایست نسبت به انتخاب مناسب ترین نیروها اقدام نمود و طی برگزاری جلسات مشترک، عملکرد تیم های منتخب را هماهنگ نمود.

اصل پنجم: پیگیری

بسیاری از مدیران با پایان یافتن دوره چهار روزه نمایشگاه پرونده آن نمایشگاه را بسته تلقی می کنند و از فردای روز اختتامیه به روند روزمره سازمان خود بازمی گردند. در حالیکه درست در همینجاست که بسیاری از فرصت هایی که در طی برگزاری کلید خورده اند به ثمرخواهند نشست.

لذا ما به شما می گوییم که پیگیری را از صبح فردای اختتامیه آغاز کنید تا از رقبا عقب نمانید! هرگز از تکرار پیگیری خسته نشوید. با افرادی که به غرفه شما مراجعه کرده اند جلسه برگزار کنید و مفصل تر در یک فرصت طولانی با ایشان به صحبت بنشینید و فرصت های پیش رو را بسنجید. بگذارید مدعوین شما بدانند که حضورشان در نمایشگاه برای شما مهم بوده است و قدر دان حضورشان هستید. این مهم علاوه بر اینکه شما را به اهداف فروشتان نزدیک تر می کند، همچنین کمک می کند که تصویر مطلوب و ماندگاری از نام سازمان شما در ذهن مخاطب شکل بگیرد و در فرآیند برند سازی در سازمان شما بسیار موثر واقع خواهد شد.

مطالبی که در بالا به آنها پرداختیم، مواردی بودند که طی سالها تجربیات کارکنان شرکت سوتر در حضور در نمایشگاههای نفت و انرژی متعدد در سرتاسر دنیا ثبت شده اند. پس توصیه می کنیم که به سادگی از کنار این موارد نگذرید و تضمین می کنیم که در صورت پیاده سازی درست این اصول و پایبندی به آنها پی به اهمیت نمایشگاهها و رخدادهای مشابه خواهید برد و خواهید دید که ازین طریق در بسیاری از هزینه های سالانه بازاریابی و فروش شرکتتان صرفه جویی خواهد شد.

گروه سوتر نیز افتخار آن را  دارد که با بهره گیری از تیم های مجرب و کارآمد و همچنین شناسایی عوامل اجرایی فعال در این حوزه بتواند با ارائه مشاوره جهت استفاده از سرویس های مطلوب در هرچه بهتر برگزار گردیدن برنامه ها، با ایجاد یک فضای مطلوب در محیطی فرح بخش از ابتدا تا انتهای مراسم در کنار شما حضور داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021