پیاده سازی راهکارهای بازاریابی در صنعت نفت

سه شنبه, 04 مهر 1396

در این مقاله می­خواهیم خلاصه ای از نکاتی که لازم است در واحدهای بازاریابی و فروش شرکت های ارائه دهنده محصولات و یا خدمات در صنعت نفت در نظر گرفته شود را یادآوری کنیم. البته در اکثر شرکت ها واحدهای بازاریابی و فروش در اصل دو بخش مجزا هستند، اما نکاتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد نکاتی است که پیش و بیش از هر چیز نیاز به تعامل دو واحد یاد شده در سازمان دارد و از این حیث می­توان هر دو را بعنوان یک واحد در نظر گرفت.

باید در نظر داشت که تمامی آنچه که در واحد بازاریابی یک سازمان اتفاق می­افتد، در جهت شناسایی بازار و شناساندن شرکت به مشتریان و کارفرمایان صورت می­پذیرد. لذا در این مقاله ابزار و روشهایی را مورد بحث قرار می­دهیم که در تحقق این دو مورد –یعنی شناساندن و شناسایی- پرکاربردتر هستند.

قدم اول در طی این مسیر، تکمیل فرآیندهای زیر ساختی است. منظور از فرآیندهای زیر ساختی، اقدام جهت اخذ گواهینامه های مرتبط و لازم مانند گواهی رتبه بندی برای مشاوران و پیمانکاران، ثبت در وندور لیست برای سازندگان و تامین کنندگان و پیمانکاران، و زیر ساختهایی ازین دست می­باشد.

قدم بعدی تدوین مدارک و مستندات جهت سهولت ارزیابی شرکت است. مستند سازی اطلاعات و فعالیت های شرکت به دو صورت آفلاین (در غالب: پروفایل، کاتالوگ، ادوات چاپی و ...)  و آنلاین (در غالب: وبسایت و شبکه های اجتماعی ، ثبت و عضویت در وبسایت های تخصصی مرتبط و ...) انجام می­شود. این مستندات ابزارهای شناساندن شرکتها هستند لذا بهتر است در تهیه و تدوین آنها دقت کافی به خرج داده و اصل یکپارچگی در حفظ هویت سازمان را رعایت کنیم. در این مورد سازمانها غالباً از شرکتهای ارائه دهنده خدمات مشاوره تبلیغاتی بهره می­گیرند.

با در دست داشتن ابزارهای یاد شده، نیروهای بازاریابی و فروش یک سازمان اقدام به شناساندن سازمان، خدمات و محصولات آن، به مشتریان جامعه هدف خود می­نمایند. در این راستا تدوین کمپین های تبلیغاتی، برگزاری و یا شرکت در رخدادهای تخصصی مانند نمایشگاهها، سمینارها و کنفرانسها نیز در کنار سایر فعالیتهای عادی واحد بازاریابی و فروش میتواند راهگشا باشد.

حالا نوبت صحبت از شناسایی است. شناسایی وضعیت بازار شامل شناسایی اولویت ها و نیازمندیهای صنعت، وضعیت پروژه های جاری و آتی و مناقصات عمومی و خصوصی از طریق دسترسی به منابع معتبر، برگزاری جلسات و انجام پیگیریها، و همچنین شناسایی رقبای بالفعل و بالقوه و جایگاه آنها در بازار از طریق گردآوری اطلاعات و نیز از طریق حضور موثر در رخدادهای مرتبط مانند نمایشگاهها و سمینارها و کنفرانسها انجام پذیر است.  بعنوان مثال گردآوری اطلاعاتی چون وضعیت مالی یک پروژه تاثیر بسزایی بر تصمیم گیری مدیران مبنی بر حضور یا عدم حضور شرکت در آن پروژه یا مناقصه بخصوص خواهد داشت. بازاریابان و فروشندگان حرفه ای برای انجام این مهم، هرگز از اصل طلایی پیگیری غافل نمی­شوند!

 یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد شناسایی، استفاده از بازخورد است. تدوین و اجرای روشی مدون جهت سنجش کارآیی و اثر بخشی کلیه فعالیت های انجام شده در قبال مشتریان و کارفرمایان و حتی تامین کنندگان به جد توصیه میگردد که در دراز مدت کمک شایانی نیز به بهبود کیفیت خدمات سازمان و نیز بهبود روابط با مشتریان و تامین کنندگان خواهد نمود. 

تمامی مواردی که گفته شد تنها بخشی از فعالیت هایی است که باید در واحد بازاریابی و فروش سازمان صورت پذیرد و در نهایت، این رفع نیاز و کسب رضایت مشتری است که می­بایست به اصلی ترین دغدغه واحد بازاریابی تبدیل شود و همه ما بر حسب تجربه میدانیم که راهکارهای منحصر به فرد بسیاری میتوان برای حصول این امر پیاده سازی کرد.

  • نگارش: تیم تولید محتوای شرکت سوتر

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021