تشریح ماجرای تماس‌های مشکوک با خانواده شهدای سانچی

سه شنبه, 09 بهمن 1397

رئیس امور بیمه و دعاوی شرکت ملی نفتکش ایران ماجرای تماس‌های مشکوک با خانواده شهدای سانچی را تشریح کرد و گفت: در شرایط کنونی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

به نقل از شرکت ملی نفتکش ایران، کاپیتان علیرضا نوذری‌امینی درباره تماس‌های مشکوک با گروهی از خانواده شهدای سانچی و ادعای زنده بودن و گروگان گرفته شدن خدمه کشتی گفت: اولا هدف گروگانگیری چه چیزی می‌تواند باشد؟ دوم اینکه چرا بعد از گذشت یک سال از سانحه هیچ خبر و نشانه و علائمی از گروگانگیران وجود ندارد و هیچ درخواستی عنوان نشده است؟ سوم اینکه مطابق بررسی‌های دقیق اطلاعات جعبه سیاه سانچی، جعبه سیاه کشتی کریستال و حتی جعبه‌های سیاه کشتی‌های اطراف سانحه و جست‌وجوی وسیع محل سانحه تا ابعاد وسیع هیچ نشانه‌ای از خروج خدمه کشتی وجود ندارد، پس چگونه ممکن است این خدمه به گروگان گرفته شده باشند؟ نکته چهارم این است که چرا اکثر خانواده‌ها که با موضوع شهادت عزیزان‌شان کنار آمده‌اند این ادعاها را مطرح نمی‌کنند و هیچ تماسی با آنها گرفته نمی‌شود و این موضوع فقط از سوی چند خانواده مطرح می‌شود؟

وی بررسی مسائل گروگانگیری و ابعاد امنیتی و پلیسی این مسئله را به ارائه دیدگاه‌های کارشناسی مراجع ذی‌صلاح امنیتی و انتظامی موکول کرد و گفت: طبیعی است که با این حجم از شایعاتی که درباره سانحه سانچی به وجود آمده بود، پرداختن به موضوعاتی از قبیل گروگانگیری نیز باید با لحاظ کردن مسائل و ابعاد فنی و کارشناسی و استناد به شواهد موجود سانحه بررسی شود و اظهار نظر در این باره با توجه به مستنداتی که از روزهای وقوع سانحه و هشت روز سوختن کشتی در دمای ۹۰۰ درجه‌ای وجود دارد، انجام پذیرد.

رئیس امور بیمه و دعاوی شرکت ملی نفتکش ایران درباره برگزاری نشست‌های کارشناسی و توجیهی برای خانواده‌های سانچی هم افزود: ما از روزهای نخست وقوع این سانحه تاکنون به‌طور کمرتب کارشناسی و اطلاع‌رسانی در زمینه پاسخ به پرسش‌های خانواده‌ها را در دستور کار داشته و داریم. بیشتر خانواده‎ها با توجه به توضیحات موجود و ارائه نتایج به دست آمده از تحقیقات، در این زمینه قانع شدند و فقط چند خانواده حاضر به پذیرش شهادت عزیزان‌شان نشدند.

نوذری افزود: آخرین نشستی که داشتیم همین دو ماه پیش بود که در آن همه ارگان‌ها، نهادها، افراد، گروه‌ها، کارشناسان و مسئولان حاضر در سانحه سانچی و روزهای وقوع و غرق شدن سانچی را گرد هم آوردیم و نشست جامعی در این زمینه برگزار کردیم. ما برای این نشست هیچ سقف زمانی قائل نشدیم و در این نشست ۱۰ ساعته به همه پرسش‌ها و ابهام‌های خانواده‌های محترم پاسخ گفته شد. در این نشست، صوت جعبه سیاه سانچی نیز به درخواست خود خانواده‌ها پخش شد.

نوذری ادامه داد: با وجود دعوت گسترده و برگزاری این نشست کارشناسی به صورت جامع، این چند خانواده که ادعای گروگان گرفته شدن خدمه سانچی را دارند حاضر به حضور در این نشست و دریافت پاسخ پرسش‌ها و ابهامات خود نشدند.

رئیس امور بیمه و دعاوی شرکت ملی نفتکش درباره موضوع غواصی و تفحص پیکر شهدا نیز تصریح کرد: ببینید ما از همان ساعات اولیه وقوع این سانحه، به تمام شرکت‌های معتبر دنیا اعلام کردیم هر شرکتی که می‌تواند بحث غواصی و تفحص را انجام دهد ما بدون هیچ محدودیتی در هزینه با آنها قرارداد خواهیم بست. با مجرب‌ترین تیم های داخلی و بین‌المللی قرارداد بستیم و کارشناسان سابق شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت امداد و نجات دریایی دنیا را به استخدام خود در آوردیم.

نوذری افزود: گروه‌های غواصی و عملیات زیر آبی بیش از ۵۰ روز در محل سانحه به انجام عملیات غواصی و ارسال روبات زیر آبی به منظور تصویربرداری از لاشه کشتی و بررسی ابعاد مختلف مربوط به انجام عملیات تفحص شهدا، برش زدن کشتی، ورود به کشتی و.. پرداختند.

وی تصریح کرد: در نامه مکتوبی که از سوی «هانس وان رویج» و «جیکوب هاگن دراپ» اعضای سابق تیم عملیات شرکت اسمیت به شرکت ملی نفتکش ارسال شده است، پس از بررسی همه‌جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است که امکان انجام عملیات تفحص یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.

نوذری در پایان اشاره کرد: گروه‌های مجرب کارشناسی داخلی و بین‌المللی به ما اعلام کردند که طبق بررسی همه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمامی شرایط و جوانب حادثه و مدت هشت روزی که سانچی در آتش با درجه حرارت بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، نمی‌توان به یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط کنونی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

  • منبع خبر: شانا (شبکه اطلاعات رسانی نفت و انرژی)

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021